Odzyskiwanie danych

 

Utraciłeś dane? Zamów kuriera i wyślij dysk do bezpłatnej analizy. Profesjonalne odzyskiwanie danych z dysków twardych, odzyskiwanie skasowanych zdjęć, odzyskiwanie sformatowanej karty pamięci.

Dyski twarde

Karty pamięci

Przenośne pamięci USB

Odzyskiwanie danych


Awarie nośników danych dzielimy na uszkodzenia logiczne oraz uszkodzenia fizyczne. Rodzaj uszkodzenia jak i dalsze losy nośnika po uszkodzeniu mają wpływ na ostateczny stopień skomplikowania uszkodzenia co wymiernie przekłada się na koszt odzyskania danych.


 

Odzyskiwanie danych Jest to proces przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku lub odtwarzaniu fizycznego zapisu w celu otrzymania pierwotnej struktury danych.


Uszkodzenia logiczne-  Polegają na naruszeniu integralności struktury logicznej danych zapisanych na nośniku. Sam nośnik jest w pełni sprawny. Uszkodzenia logiczne mogą być spowodowane atakami wirusów, przerwami w dopływie prądu elektrycznego, skokami napięcia lub błędami w oprogramowaniu. Przyczynami uszkodzeń programowych są również błędy popełnione przez człowieka – formatowanie dysku, kasowanie plików czy uszkodzenie partycji poprzez niewłaściwe użycie narzędzi dyskowych


Uszkodzenia fizyczne- Są zdecydowanie trudniejsze do odtworzenia od uszkodzeń logicznych oraz o wiele droższe. W tego typu przypadkach uszkodzeniu najczęściej ulegają elementy mechaniczne dysków twardych, takie jak głowice, silnik. Uszkodzeniom ulegają również układy elektroniki i talerze. W pozostałych nośnikach danych, uszkodzeniu ulega przede wszystkim materiał na którym zapisane są dane – warstwa refleksyjna w płytach CDDVD, czy układy elektroniczne – pamięciach flash.


Objawy zbliżającej się awarii dysku twardego

  • Dysk zaczyna pracować coraz wolniej, co objawia się tym, że operacje wykorzystujące dysk w swojej pracy (np. zapis pliku lub jego odczyt) zajmują coraz więcej czasu.
  • Z dysku twardego dochodzą nietypowe hałasy, jak na przykład przenikliwe świstanie lub dźwięki przypominające mielenie, skrzypienie lub stukanie.
  • Zaczynają pojawiać się problemy z dostępem do danych na dysku. Scandisk uruchamia się przed uruchomieniem Windows w trybie skanowania powierzchni dysku.